Agristrukturní prvky (krajinné prvky a prvky zelené/modré architektury) jsou pro adaptaci evropské zemědělské půdy na změnu klimatu klíčové. Prvky, jako např. remízky, meze, květnaté pásy, úhory, agrolesnické systémy i skupiny stromů, příkopy, malé mokřady atd. podporují:
- zadržování vody,
- ochranu půdy,
- propojení krajiny a biologickou rozmanitost,
- heterogenitu a celkovou odolnost krajiny.
Kromě plošného podílu krajinných prvků je důležitá i jejich konkrétní podoba a rozmístění. Zvyšování podílu strukturních prvků na zemědělské půdě je mj. klíčovým cílem Zelené dohody.
Cílem projektu Agristructure LIFE je vytvořit a otestovat sadu návrhů agristrukturních prvků a podpořit jejich zavadění.
Agristruktury navrhneme tak, aby (i) účinně přispívaly k plnění adaptačních cílů zemědělské krajiny, a zároveň (ii) vycházely z potřeb zemědělského hospodaření.
Program: Program LIFE
Výzva: LIFE-2023-SAP-CLIMA
Doba realizace projektu: 9/2024 – 2/2030
Celkové náklady projektu/výše grantu: 2 698 711 EUR/ 1 619 226 EUR
Příjemce grantu: Beleco, z.s.
Partneři projektu: Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR), Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy (COŽP UK), České vysoké učení technické (ČVUT), Ústav zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI)
Osoba odpovědná za komunikaci: Marta Kotecká Misíková, marta.misikova@beleco.cz, +420 603 717 844
K tomu nám pomůže začlenění zemědělců do hledání vhodných řešení. Na farmách otestujeme pilotní realizace i metodiku plánování agristrukturních prvků. Zaměříme se také na ekonomický rámec zavádění krajinných prvků a další dopady do zemědělské praxe. Na zemědělské praxi budeme také stavět doporučení pro politiky. V neposlední řadě se zaměříme na dodavatelské řetězce potravinářských a dalších farem a zohlednění adaptačních přístupů v jejich strategii udržitelnosti.
Vytvořeno s podporou Evropské unie. Nemusí vyjadřovat stanoviska Evropské unie ani CINEA. Evropská unie ani CINEA nezodpovídá za obsah tohoto článku.