Příběhy české přírody

Pravdy a mýty o české přírodě. Příběhy, které spolu vytváří člověk a příroda. Poznejte je.

Zahrada plná motýlů

Vytvořte si barevnou zahradu, za kterou vám budou vděčni nejen motýli

Každý zahradník či zahradnice může hmyzu pomoci. Naše příroda za to stojí.

 

Hmyzu závislém na nektaru ubývá. Jednou z možností, jak ho podpořit, je mít krásnou zahradu, kde stále něco kvete. Každý zahradník či zahradnice dokáže složit osazení své zahrádky tak, aby toho dosáhl. Z hlediska množství potravy pro hmyz je nejlepší nechat kousek zahrádky tak říkajíc přírodě a vysít tam „divoké" kytky bohaté na nektar. Není potřeba, aby taková plocha byla velká, stačí i plocha 2 x 3 m nebo pár velkých květináčů za oknem nebo na terase.

 

Udělejte něco pro motýly, čmeláky a včely...

Je to jednoduché. Vytvořte zahrádku, kde stále něco kvete.

 

Návod na bohatě kvetoucí zahrádku naleznete níže na této stránce.

 

SlyšelI jste o opylovací krizi?

V krajině chybí druhově bohaté louky a okraje polí, kde se celou sezónu dají najít květy, jejichž nektar představuje potravu pro mnoho druhů hmyzu. V intenzivním zemědělství se dává přednost málo druhovým travním směsím, které navíc bývají pokoseny v celé oblasti najednou, čímž spoustě druhů živočichů najednou zmizí jak zdroj potravy, tak životní prostor. Na polích se hospodaří od kraje ke kraji a na okraje plné kopretin nezůstává místo. A díky pravidelnému sečení trávníků na pár centimetrů výšky mizí i možnost přiživit se na sedmikráskách či pampeliškách na zahrádce.

 

A tak klesá počet motýlů, čmeláků, včel, atd. Mluví se o tzv. opylovací krizi, která by mohla mít negativní vliv na produkci zemědělství a objevují se až katastrofické zprávy o jeho kolapsu. Tento problém se týká plodin, které jsou na těchto opylovačích závislé, jako jsou třeba jablka, švestky, třešně, maliny, atd. Přestože většina pěstovaných obilnin, základ našeho jídelníčku, je opylována větrem, problém zůstává. Hmyzu závislého na nektaru ubývá.

 

Mějte barevnou zahrádku. Odměnou vám budou i třepotající se motýli a bzučící včely.


Zahrada plná motýlů

Příklad druhově pestré louky z Anglie.

Zahrada plná motýlů

Babočka admirál sedící na sadci konopáči

Návod - Zahrada plná motýlů (PDF)
Návod - Zahrada plná motýlů (PDF)
Návod - Zahrada plná motýlů (PDF)
Trvalky pro motýlí záhony
Trvalky pro motýlí záhony
Trvalky pro motýlí záhony
Zahrada plná motýlů

Pestrý záhon v Česku