Příběh pátý - příroda potřebuje lidskou ruku
Příběh o vlivu lidského hospodaření na přírodu
Člověk v krajině se stádem ovcí či kosou v ruce. A příroda bude bohatší!
Člověk od poslední doby ledové neustále působil na krajinu. Nejprve málo, jen občas vypálil kus pozemku a posílal dobytek do lesa, ale jeho role postupem času rostla. A tak například krásné orchidejové louky v Bílých Karpatech vznikly díky pravidelnému kosení krmiva pro dobytek. Díky odlesnění od pár stovek kilometrů dál vznikl v pahorkatinách nový ekosystém - lužní les, v dnešní době jedno z přírodně nejbohatších míst v Česku. Ovšem od průmyslové revoluce doznal tento vztah značných trhlin. Přešlo se na velkoplošné hospodaření, které vyvrcholilo v 50. letech spojováním pozemků. V devadesátých letech nastal opačný proces - mnoho půdy bylo opuštěno, ponecháno napospas, půda většinou zarostla neprostupnou džunglí složenou z pár druhů rostlin a živočichů. Je dobře, že se člověk do krajiny opět vrací. Aby krajina byla pestrá a bohatá, je potřeba, aby v ní člověk aktivně působil, a to co možná nejvíce způsoby. Někde třeba pásl ovce a krávy, jinde v lese pařezil (osekával stromky na palivové dříví), někde sekal louky...
ZAPAMATUJTE SI, ŽE:
- V dnešní krajině se hospodaří buď moc intenzívně nebo naopak vůbec. Hospodaření na mnoha místech a různými způsoby bude odměněno bohatstvím života kolem nás.
NĚCO NAVÍC:
- Jaké dopady má intenzivní a nebo naopak žádné hospodaření člověka na přírodu, o tom se ještě více dozvíte od roháče - souseda, který se umí prát. Poznejte příběh roháče.

Pastva je důležitý způsob, jak zachovat krajinu nezarostlou. Aby se na pastvinách vyskytovalo co nejvíce druhů, někde by se měly pást kozy, jinde krávy, támhle koně a na ten svah pošlete ovce.