Příběhy české přírody

Pravdy a mýty o české přírodě. Příběhy, které spolu vytváří člověk a příroda. Poznejte je.

Příběh osmý - adaptace městských sousedů

Příběh o přírodě ve městě

Městští hejsci z řad zvířat. Přizpůsobili se novému prostředí.

 

Člověk a zvířata se dlouhou dobu ovlivňují v mnoha směrech. Na jednu stranu člověk ubírá živočichům jejich životní prostor, na druhou stranu pro ně vytváří naprosto nové prostředí jménem město. A tomu se pár druhů či jedinců přizpůsobilo tak, že už se chovají velmi odlišně od svých „venkovských" příbuzných. Tyto změny se mohou týkat výběru potravy, rozmnožování, vybírání míst k životu i strategií, jak uniknout predátorům. Takový kos ve městě považuje za velmi významný ukazatel svého postavení to, jak jasně svítí lampa pouličního osvětlení v jeho teritoriu, kdežto kos z lesa netuší, co je pouliční lampa. Dalším fascinujícím procesem ve městech je nové fungování vztahů mezi druhy - rehek zahradní a rehek domácí se perou jenom ve městě, protože mimo něj by se nepotkali. Kalousi se do města nastěhovali až potom, co tam byl dostatek strak, v jejichž starých hnízdech teď hnízdí. Dívejte se kolem sebe, určitě narazíte na další příklady, jak si zvířata na život ve městě zvykají.

 

ZAPAMATUJTE SI, ŽE:

  • Město je nový ekosystém, ve kterém dochází ke spoustě nových a zajímavých interakcí.

NĚCO NAVÍC:

  • Že si mnoho živočichů a rostlin našlo ve městech a jejich okolí nový domov, se dozvíte z příběhu sysla - souseda, který rád hraje golf. Poznejte příběh sysla.

 

 

Příběh osmý - adaptace městských sousedů

U kosů ve městech dochází k částečným změnám ve zbarvení, takže občas připomínají spíš cizokrajné ptáky.

Příběh osmý - adaptace městských sousedů

V panelových domech mohou kromě lidí sídlit také netopýři. Tuto zimující kolonii netopýrů rezavých našli dělníci při rekonstrukci střechy.

Příběh osmý - adaptace městských sousedů

Příroda bují i ve městě a nemusí být jen obhospodařována člověkem na zahrádkách a v parcích.