Pravdy a mýty o české přírodě
Co je vlastně typická česká příroda? Co potřebuje? A jakou roli v ní hraje člověk? Pojďte s námi objevit příběhy, které spolu vytváří příroda a člověk. Odhalte pravdy a mýty o české přírodě.
Příběh první - kde je vlastně všude příroda?

Česká příroda, to není jen Šumava, Krkonoše nebo Podyjí. Je všude kolem nás, ve městě, na výsypkách, bývalých vojenských prostorech, na okraji města...
Příběh druhý - měníme svůj vztah k přírodě

Postoj člověka k přírodě se vyvíjí. Co si vůči přírodě můžeme dovolit - a co si chceme dovolit? Má vlk ještě šanci? Nyní se začíná vracet - jaké bude soužití tentokrát?
Příběh třetí - Popustíme živlům uzdu?
Krajina a příroda je utvářena jak dlouhodobými procesy, jako byly doby ledové, tak procesy rychlými, jako jsou povodně, vichr, oheň, laviny, pády stromů...
Příběh čtvrtý - o rozrůzněnosti krajiny

Velkou ranou pro fungování a vzhled české krajiny byla kolektivizace. Na starých obrazech, fotografiích i mapách vidíme odlišné Česko než dnes…
Příběh pátý - příroda potřebuje lidskou ruku

Člověk od poslední doby ledové neustále působil v krajině. Nejprve byl jeho vliv malý, ale postupně rostl. Bez zásahů člověka by dnes některá území ztratily svoji hodnotu.
Příběh šestý - Vyčíslitelné i nevyčíslitelné hodnoty

Hodnota přírody je bezesporu kulturní, historická, estetická… Její hodnota je také morální, je to věc dotýkající se podstaty každého z nás. Ale také finanční.
Příběh sedmý - Druhová proměna

Rostliny i živočichové se v přírodě v čase mění. Některé šíření je naprosto přirozené. V jiných případech jsou druhy aktivně a úmyslně šířené člověkem.
Příběh osmý - adaptace městských sousedů

Člověk a zvířata se ovlivňují v mnoha směrech. Člověk ubírá živočichům jejich životní prostor, ale zvířata se v novém prostředí učí rychle adaptovat..